Jak dbać o pierścionek z kamieniem szlachetnym?

0
Jak dbać o pierścionek z kamieniem szlachetnym?

Dostałaś  w prezencie Twój wymarzony pierścionek, patrzysz na niego, cieszysz się nim i zastanawiasz się, co zrobić, by był taki, jak teraz, na zawsze. Martwisz się, bo nie wiesz, jak dbać o swoje cudo. A rozwiązanie jest naprawdę proste. 



Złoto i kamienie szlachetne są naprawdę trwałe. Złoto nie utlenia się, nie wchodzi w reakcję z powietrzem. Jeżeli posiadasz biżuterię wykonaną w złocie próby 585, to złoto tej próby nie śniedzieje, nie będzie zachodzić patyną (co na pewno zdarzy się prędzej czy później przy złocie próby 333). Z tego też względu do moich prac nigdy nie używam próby mniejszej niż 585. Chcę, byście Państwo mieli solidną biżuterię, którą będziecie się cieszyć przez lata.

 

Zanim kupisz poczytaj o kamieniu, który wybrałaś 

 

Kamienie szlachetne są trwałe, najtwardsze są oczywiście diamenty, szafiry, rubiny, ale oczywiście są pewne wyjątki, o których warto wiedzieć. Z kamieni, jakie ja używam, najbardziej miękkie są apatyty, peridoty, perły i opale i na nich najszybciej widoczne będą ślady otarcia. Z mojego punktu widzenia apatyty są jak kwiaty, wyglądają obłędnie na początku, posiadają olśniewający kolor, ale szybko “więdną”, starzeją się:) Dobrym nawykiem jest, zanim zdecydujesz się na zakup pierścionka z kamieniem szlachetnym,  sprawdzić twardość kamienia i po prostu wiedzieć, czy należy do miękkich kamieni i może się rysować, czy nie, i nie stukać, nie niszczyć, a będzie służył bardzo długo.

 

Rób przegląd biżuterii u profesjonalnego jubilera

 

Jeżeli nosisz biżuterię codziennie, po latach może również metal mieć ślady wytarć, a w niektórych miejscach może się przetrzeć. Dlatego niezbędne jest, by profesjonalny jubiler sprawdził Twoją biżuterię. Ja staram się przeglądać noszone przez kilka lat precjoza mojej żony co roku, by mieć pewność, że żaden kamień nie zaczął się luzować w oprawie.  Szczególnie jest to ważne w przypadku pierścionków  wielokamieniowych czy pierścionków z diamentami oprawionymi metodą micro pave (halo). To jest bardzo solidna oprawa, ale przy mechanicznych odkształceniach pierścionka warto, by jubiler spowrotem je zacieśnił. 

 

Nawet lekkie jego zgniecenie powoduje, że kamienie zaczynają się luzować i ruszać. Rzadko natomiast wypadają, gdyż musi to być znaczące uszkodzenie, by kamień wypadł.

 

Antyczna biżuteria

 

Jeżeli masz starą, antyczną biżuterię i chcesz nosić pierścionek na przykład, który jest w Waszej rodzinie od lat i otrzymałaś go od babci, na pewno trzeba się liczyć, że trzeba będzie odbudować niektóre części oprawy czy wykonać ją na nowo. 

 

Co  dzieje się, jeżeli nie zdejmujesz pierścionka z palca i nosisz go codziennie?

 

Jeżeli nie chcesz zdejmować z palca pierścionka (nawet do mycia), to już po roku, a czasami nawet częściej, dobrze jest u profesjonalnego jubilera zmyć osad z kamienia, który najczęściej gromadzi się w trudno dostępnych miejscach na dolnej części pod kamieniem. Niestety brud, mydło, kremy powodują, że pierścionek i kamień tracą blask. Ta krótka wizyta  spowoduje, że Twój pierścionek będzie lśnił jak nowy.  Klientkom daje to wiele radości, kiedy otrzymują wyczyszczony pierścionek zaręczynowy czy obrączkę i twierdzą, że to prawie jak otrzymanie nowego klejnotu. Dlaczego więc nie sprawiać sobie tej radości częściej i  robić ten przegląd regularnie?



O czym jeszcze należy pamiętać?

Każdy, kto od nas kupił biżuterię, w prezencie otrzymał chusteczkę przeznaczoną do  odświeżania i konserwacji biżuterii, która jest nasączone specjalnym preparatem. Dobrze jest przecierać całą Twoją złotą biżuterię od czasu do czasu tą chusteczką. Jeżeli biżuteria nie jest mocno zarysowana, na pewno efekt będzie satysfakcjonujący. 

 

I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której warto pamiętać:)

 

Sprawdź, czy przechowujesz swoją biżuterię prawidłowo. Pamiętaj, że pierścionki czy obrączki nie mogą się dotykać, bo się rysują! Dobrze jest mieć specjalne pudełko z przegródkami, wyściełane materiałem. Perły, opale, apatyty czy peridoty należy trzymać zawinięte w kawałek materiału, by w transporcie czy przy przenoszeniu zbędnie nie rysowały się o siebie:)

 

Daj znać jak Ty dbasz o swoją biżuterię.  Jeżeli ciągle nie wiesz, jak postępować ze swoją biżuterią, napisz do mnie. Z przyjemnością podzielę się swoją wiedzą. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl